Electrophoresis System Accessories and Replacement Parts
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (20)
- (30)
- (17)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (23)
- (10)
- (2)
- (6)
- (3)
- (5)
- (8)
- (3)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (2)
- (6)
- (3)
- (5)
- (10)
- (8)
- (10)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (7)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (18)
- (16)
- (13)
- (4)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (151)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (13)
- (12)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (13)
- (1)
- (7)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (28)
- (1)
- (1)
- (9)
- (5)
- (1)
- (6)
- (43)
- (3)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Hoefer™ Combs for HE 99X Max Submarine Electrophoresis Unit
Backless combs for use with Hoefer HE99X Max Submarine Electrophoresis Unit
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Depth (Metric) Pan | 0.5 cm |
|---|---|
| Depth (English) Pan | 0.19 in. |
| For Use With (Equipment) | HE99X Max Submarine Electrophoresis Unit |
Hoefer™ Plate and Spacers for SE 660 Vertical Electrophoresis Unit
For use with SE660, SE600X Chroma, SE600, SE640, SE410 and SE400
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | SE 660 Vertical Electrophoresis Unit |
|---|
Hoefer™ Filler Plug for SE 615 Multiple Gel Caster
Filler Plug for SE 615 Multiple Gel Caster
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Hoefer™ Gaskets for SE 400 and SE 600 Series Units and SE 6015 Gel Caster
Gaskets for SE 400 and SE 600 Series Units and SE 6015 Gel Caster
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | SE 400, SE 600 Series Vertical Electrophoresis Unit, SE 6015 Gel Caster |
|---|
Hoefer™ Drain Filters
For use with SE900 Large Format Vertical Gel Protein Electrophoresis Unit
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Hoefer™ SG Gradient Maker: Outlet Fitting
Outlet fitting for SG Gradient Makers
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Hoefer™ SG Gradient Maker: Stopcock Valve
Stopcock valve for SG Gradient Makers
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Hoefer™ SUB10 Mini-Plus Submarine Combs
Accessories for SUB10 Mini-Plus Submarine
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Depth (Metric) Pan | 0.5 cm |
|---|---|
| Type | Comb |
| Depth (English) Pan | 0.19 in. |
| For Use With (Equipment) | SUB10 Mini plus Submarine Unit |
Hoefer™ SUB13 Midi Submarine Combs
Accessories for SUB13 Midi Submarine
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Depth (Metric) Pan | 0.5 cm |
|---|---|
| Type | Comb |
| Depth (English) Pan | 0.19 in. |
| For Use With (Equipment) | SUB13 Midi Submarine Gel Electrophoresis Unit |
Hoefer™ Combs for HE 33 Mini Submarine Unit
Accessory parts for HE 33 Mini Submarine
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | HE33 Mini Submarine Unit |
|---|
Hoefer™ Gel Casting Accessories for HE 99X Max Submarine Units: Casting Trays
For use with Hoefer HE 99X Max Submarine Electrophoresis Units
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Includes | Foam gasket |
|---|---|
| Type | Casting Tray |
| Width (English) | 5.9 in. |
| For Use With (Equipment) | HE99X Max Submarine Electrophoresis Unit |
Hoefer™ Trays for HE 33 Mini Submarine Unit
Accessory parts for HE 33 Mini Submarine
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Width (English) | 2.75 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 10 cm |
| For Use With (Equipment) | HE33 Mini Submarine Unit |
| Length (English) | 3.93 in. |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Dimensions (L x W) | 3.93 x 2.75 in. (10 x 7 cm) |
Hoefer™ SUB20 Maxi-Standard and SUB20C Maxi-Cooled Submarine Gel Scoop
Accessories for SUB20 Maxi-Standard and SUB20C Maxi-Cooled Submarines
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Hoefer™ Gel Casting Tray for SUB25 Maxi-Plus
For use with SUB25 and SUB25C Submarine Gel Electrophoresis Units
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Hoefer™ Combs for SUB25 Maxi-Plus Submarine Gel Electrophoresis Unit
For use with SUB25 and SUB25C Units
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | SUB25 Maxi-Plus Unit |
|---|---|
| For Use With (Application) | 52 sample throughput (multi-channel pipette compatible) |
| Width (English) Gel | 9.84 in. |